Zamach w Ottawie – waleczna Kanada


SONY DSC

Waleczna Kanada zaczyna ponosić najwyższe ofiary za bezkompromisowe stanowisko wobec islamskich terrorystów, ucinających głowy zachodnim dziennikarzom. Wbrew protestom liberalnej i lewicowej opozycji konserwatywny rząd premiera Stevena Harpera zdecydował się wysłać żołnierzy do Syrii i Iraku, by przeciwstawić się barbarzyńskiej próbie zniszczenia i poniżenia zachodniej cywilizacji, z całym jej dorobkiem, kulturą i tradycją. Kanada jest także wyjątkowo stanowcza wobec reżimu Putina i jego ekspansji na Ukrainę i Wschodnią Europę.

Pierwszym sygnałem odwetu było staranowanie dwóch żołnierzy na jednym z parkingów w okolicach Montrealu. Jeden z żołnierzy zginął, a po samochodowym pościgu policja zastrzeliła znanego z terrorystycznych powiązań mężczyznę.

W środę doszło do jeszcze bardziej dramatycznych wydarzeń. Pod pomnikiem upamiętniającym uczestników wojen światowych i grobem Nieznanego Żołnierza młody, niski mężczyzna postrzelił pełniącego wartę honorową żołnierza, który zmarł w wyniku obrażeń. Był to rezerwista z Hamilton, Ontario, Nathan Cirillo, dumny z powierzonej mu służby na kilka dni przed uroczystościami upamiętnienia weteranów, obchodzonymi w Kanadzie 11 listopada.

Nathan Cirillo

Nathan Cirillo, fot. Facebook

Po egzekucji terrorysta przebiegł przez ulicę w stronę kanadyjskiego Parlamentu, przeskoczył ogrodzenie, wsiadł do zaparkowanego tam samochódu i dojechał w ten sposób pod samo wejście budynku. Zdołał jeszcze oddać dwa strzały, po czym został zastrzelony już wewnątrz Parlamentu. Całą strzelaninę zarejestrował komórkowym telefonem reporter „Globe and Mail”

Kanada jest w szoku. Ten kraj, gdzie dotychczas wszyscy czuli się bezpiecznie, gdzie można było swobodnie spacerować wokół budynków rządowych, Parlamentu, a także rutynowo uzyskać wejściówkę, uprawniającą do zwiedzania kanadyjskiego Parlamentu będzie musiał przeciwstawić się nowym zagrożeniom.

Wydaje się, że większość Kanadyjczyków poprze politykę czynnego oporu Harpera. Wbrew trudnej do zrozumienia polityce imigracyjnej mieszkańcy tego rozciągającego się od oceanu do oceanu wielkiego kraju mają silne poczucie wspólnoty i patriotyzmu.

Aleksander Rybczyński

fot archiwlne: Aleksander Rybczyński

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: