Polacy na Kresach – materiały filmowe


http://www.redemptor.by/pl

III finał akcji Podziel się książką z Polakami na Kresach

Z Polską w plecaku

11 maja już po raz trzeci ruszyliśmy w poszukiwaniu rdzenia poskiej tożsamości.

Wraz z Otwockim Klubem Gazety Polskiej, Posłem dr. Arturem Górskim, oraz toną polskich książek ruszyliśmy na Litwe i Łotwe. Tym razem skupiliśmy się na najmłodszym pokoleniu Polskich Kresowian. Dzięki Państwa wsparciu dzieci i młodzież otrzyma podręczniki do nauki języka polskiego, lektury z kanonu polskiej literaztury oraz klasyki polskiej kinematografii.

Naszym pierwszym puktem na trasie ostoji polskości na Wschodzie był Dom Polski w Dyneburgu. Przyjęci zostaliśmy z otwartymi ramionami i sercem na dłoni. Dyrektora Domu i Jego żonę wzruszyła nasza wizyta oraz akcja, dzięki której mogliśmy się spotkać i przekazać książki. Natomiast w naszych oczach łzy zakręciły się podczas pokazu filmu o Polakach z Dyneburga. Ich przywiązanie do korzeni oraz potrzeba krzepienia polskiej kultury i tradycji obudziło w nas wiele osobistych emocji. Wynagrodziło znoje dalekiej, ciężkiej podróży, pozwoliło pomyśłnie zakończyć wczorajszy oraz naładowało nas optymizmem na dalszy ciąg akcji.

Na zajutrz odwiedziliśmy Polską Szkołę w Krasławiu. Spotkaliśmy się z dyrekcją, nauczycielami oraz co najważniejsze uczniami. Przygotowali Oni dla nas przedstawienie muzyczne. Jedną z artystek, która zaszczyciła nas swoim występem

i oczarowała głosem, była absolwentka Polskiej Szkoły. W rozmowie z nami powiedziała,

że jest bardzo wdzięczna za pomoc jej matczynej szkole, która nauczyła ją Mowy Ojczystej. Polska literatura stanowi w jej życiu pomost między rzeczywistością na Łotwie, a płynącą w niej polską krwią. Bardzo lubi odwiedzać Polskę, a w niedalekiej przyszłości planuje rozpocząć studia w naszej wspólnej Ojczyźnie.

Po tak miłym poranku udaliśmy się w drogę powrotną na Litwe. Naszym kolejnym przystankiem były Dziewieniszki i polska szkoła im. Adama Mickiewicza. Spotakaliśmy się tam z ogromną dozą serdeczności i wdzięczności. Książki, które trafiły do szkoły są wspaniałym darem, na który nie stać większości rodziców. Dzięki nim nauka ojczystego języka będzie jeszcze łatwiejsza i miła, powiedziała nam Pani Dyrektor. Natychmiast zrozumieliśmy, że chęć obdarowania właśnie tej szkoły, była bardzo dobrym pomysłem. Fundusze, którym dysponuje dyrekcja są naprawdę znikome. Mowę odebrała nam odpowiedź Pani Dyrektor na pytanie jednego z uczestników akcji. Zauważył on, że na wszystkich instytucjach polskich, które odwiedziliśmy do tej pory wisiała polska flaga, dlaczego więc nie można dostrzec jej na gmachu szkoły im. Adama Mickiewicza? Bo nas na nią poprostu nie stać… W tej właśnie chwili do każdego z nas dotarło, że nasz wysiłek włożony w przygotowanie akcji oraz zmęczenie daleką drogą mam naprawdę ogromny sens.

Na sam koniec zostało jeszce gimnazjium polskie w Ejszyszkach. I tam ksiązki będą długo służyłt naszym młodym Rodakom.

Wszystkim, którzy jakkolwiek włączyli się do akcji pragniemy z całego serca podziękować. Naprwdę pomoc ta nie idzie na marne. A nasi Kresowiacy są niezwykłymi, pełnym patriotyzmu i rzyczliwości Ludźmi, który warto pomagać.

Paulina Szypulska

www.solidarni2010.pl

48_full

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: