Petycja w obronie Monte Cassino


 Szanowni Państwo,
z przyjemnością informuję, że Miasteczko  Świętego Mikołaja powstałe na świętych miejscach  na Monte Cassino, które tak obraziło całą polską społeczność w Polsce i na  świecie zostanie usunięte w dniu 21 grudnia bieżącego roku. Dziękuję Państwu za wspaniały udział w proteście, dzięki czemu udało nam się wygrać tę bitwę przeciwko temu świętokradztwu.
W Cassino mówi się teraz: „Po 71 latach Polacy znów zdobyli Montecassino”.
Musimy teraz pilnować, aby takie incydenty nie powtórzyły się .
Jeszcze raz dziękuję wszystkim .
Z wyrazami szacunku

Pietro Rogacien
Prezes Fundacji

Fondazione del Museo Memoriale del 2° Corpo d’Armata Polacco in Italia Fundacja Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego we Włoszech Via Piemonte 117 – 00187 ROMA

       Szanowni Państwo,

Na Monte Cassino, tam gdzie polscy żołnierze walczyli i przelewali krew, dzieje się niedopuszczalny proceder. Prywatna firma wynajęła teren bitwy o Monte Cassino, aby zrealizować handlowe inicjatywy, które nie mają nic wspólnego z charakterem tych miejsc. W tych dniach zostało otwarte płatne miasteczko św. Mikołaja. Aby je wybudować zniszczono naturalne środowisko, wycięto drzewa a na teren budowy wjechały koparki. Stary kamieniołom, z którego czerpano materiał na budowę cmentarza został doszczętnie zniszczony a kamienna tablica postawiona jeszcze przez 2. Korpus w 1945 roku została prawie zupełnie odsunięta zerwana.
Na skutek z istnienia tego „miasteczka” dostęp do pomników 4 pułku pancernego Skorpion i 5 dywizji – 5KDP – jest prawie niemożliwy.
Wiemy, ze strony Ambasady były liczne listy z prośbą o wyjaśnienia do Opactwa i wszystkich instytucji związanych ze sprawą. W samym mieście Cassino było wiele konsternacji z powodu tej inicjatywy uznanej przez wielu Włochów za niewłaściwą i profanującą.
Było również wiele natychmiastowych protestów ze strony lokalnych organizacji historycznych i ochrony środowiska. W niedzielę rano został zorganizowany protestacyjny sit-in na placu przed polskim cmentarzem. Zostało zrobionych wiele skarg i zażaleń do władz lokalnych w wyniku których, niektóre konstrukcje miasteczka zostały zasekwestrowana, ponieważ gdyż zostały wzniesione bez wymaganych zezwoleń.
Należy więc, abyśmy i my zaprotestowali. Strona internetowa „Dal Volturno a Cassino” wystosowała petycję do przewodniczącego regionu Lacjum Nicola Zingaretti, aby powstrzymać tak wyłącznie o charakterze komercyjną i haniebną inicjatywę.
Jest bardzo ważne, abyśmy w zdecydowany sposób wyrazili nasz sprzeciw, tym bardziej, że jak dowiadujemy się z prasy spółka wynajęła cały teren bitwy na dwadzieścia lat za sumę 50, 000 tys. euro rocznie.
Chodzi niewątpliwie o przedsięwzięcia o charakterze spekulatywnym, które są widomym znieważeniem pamięci poległych.
Poniżej znajduje się link, gdzie można złożyć podpis pod petycją:
 https://www.change.org/p/salviamo-l-albaneta-di-montecassino-save-albaneta-on-montecassino

       Z wyrazamy szacunku
       Pietro Rogacien
       Presez Fundacji

Fondazione del Museo Memoriale del 2° Corpo d’Armata Polacco in Italia Fundacja Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego we Włoszech Via Piemonte 117 – 00187 ROMA
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: