Aleksander Rybczyński – Piłka nożna i głowice nuklearne


W październiku ubiegłego roku w Toronto Sun ukazał się artykuł Giuseppe Valiante, zwracający uwagę na niefortunną sytuację, w jakiej znajdzie się Kanada podczas rozgrywanych właśnie na terenie sześciu kanadyjskich miast Mistrzostw Świata w piłce nożnej kobiet.

Jednym z kilku sponsorów tego transmitowanego na cały świat wydarzenia sportowego jest rosyjski Gazprom. Autor artykułu ubolewa, że dotknięta międzynarodowymi sankcjami firma, przynosząca potężny dochód Rosji pod rządami Putina będzie mogła eksponować swój wizerunek w Kanadzie, która zajęła najbardziej zdecydowane stanowisko wobec reżimu Putina. Tekst Valiantego nie zasługiwałby może na wielką uwagę, gdyby nie fakt, że od czasu jego publikacji nie ma właściwie innych, nie tylko krytycznych materiałów medialnych na temat roli Gazpromu w transmitowanej z dumą mistrzowskiej imprezie. Panuje cisza, a miłośnicy kobiecej piłki nożnej (zapełniają w Kanadzie całe trybuny!) bombardowani są wielokrotnie powtarzanym przez całą długość boiska logiem firmy, tak jednoznacznie kojarzonej z Władimirem Putinem. Nie ma zakłopotania, chrząkania komentatorów, ani prób wytłumaczenie tej niegodziwej z zasady sytuacji.

Mamy więc Stephena Harpera, bezwzględnie potępiającego reżim Putina i jego agresywną politykę nowej zimnej wojny i bezradność demokracji, pozwalającej prowadzić interesy z wszystkimi, którzy są skłonni wyłożyć dużą kasę na zbożne cele i diabelską propagandę. Entuzjaści footballu, politycy, a nawet dziennikarze, (szukający, jak widać, tylko bezpiecznych sensacji) przymykają oczy na podwójną moralność i paradoksy, pozwalające Rosji nadal kpić z Zachodu prosto w żywe oczy. W dniu ogłoszenia budowy czterdziestu nowych głowic nuklearnych, wymierzonych w państwa NATO i ich boiska sportowe.

Aleksander Rybczyński

http://www.torontosun.com/2014/10/14/kremlin-owned-energy-giant-to-bolster-its-image-at-world-cup-in-canada-next-summer

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: