Protesty w obronie polskich kopalni


Bytom jest zablokowany. Przez miasto przechodzi manifestacja w obronie Kopalni Węgla Kamiennego (KWK) Bobrek-Centrum. Strajk jest coraz większy. Protestuje już 2,5 tys. górników i 14 kopalń. Ponad  10 tysięcy osób bierze udział w marszu protestacyjnym w tym mieście.
W manifestacjach biorą udział nie tylko górnicy. Na ulice wyszli również kibice, sportowcy, nauczyciele, studenci, taksówkarze, Ruch Narodowy, Stowarzyszenia Niezłomni i Solidarni2010. Zebrani wznoszą okrzyki: Rząd do roboty za tysiąc czterysta złotych!
Marsz wyszedł spod kopalni Bobrek, z jednej z najbiedniejszych dzielnic Śląska i idzie do centrum Bytomia; policja gromadzi siły; telewizje prorządowe – anonimowo filmują.
Obecnych jest dużo ludzi młodych, którzy nie chcą wyjeżdżać z Bytomia zagranicę.
Z całej Polski spływają wyrazy poparcia dla strajkujących górników.
Stanowiska w tej sprawie podjęły m.in. ZR Świętokrzyskiego, Podbeskidzia, Mazowsza, Małopolskiego, Podlaskiego, Wielkopolski Południowej, Miedziowego, a także Sekretariaty Branżowe Przemysłu Spożyczego, Chemicznego. Związkowcy solidaryzują się z walczącymi o zachowanie miejsc pracy i zachowanie górnictwa węgla kamiennego pracownikami. Popierają działania podejmowane przez Międzyzakładowy Komitet Protestacyjno – Strajkowy. Zgodnie podkreślają, że decyzja o zamknięciu kopalń jest wynikiem bezczynności, wieloletnich zaniechań i niekompetencji rządu.
W piątek w siedzibie ZR Śląsko – Dąbrowskiego o godz. 12.00 odbędzie się posiedzenie Sztabu Protestacyjnego NSZZ “Solidarność”, w którym wezmą udział szefowie wszystkich Zarządów Regionów i Sekretariatów Branżowych. Tematem spotkania będzie zaplanowanie i przygotowanie wspólnych działań Związku.
Piotr Duda mówił podczas konferencji prasowej:   – Ja chcę tym posłom ze Śląska powiedzieć jedno: znamy wasze nazwiska i imiona, wiemy, gdzie mieszkacie, i immunitet wam nie pomoże. –  Te słowa są głośno powtarzane podczas marszu w Bytomiu. Jeśli w sejmie przejdzie specustawa dotycząca reformy górnictwa, posłowie mogą spodziewać się reakcji związkowców ze Śląska.
 
Podjęliśmy decyzję, że sprawa walki o kopalnie to nie jest już sprawa lokalna, ale sprawa Solidarności w całej Polsce i o nią będziemy walczyć – powiedział szef NSZZ Solidarność Piotr Duda do górników protestujących przed kopalnią „Brzeszcze”.
Taksówkarze poparli demonstrantów w zorganizowanej kolumnie kilkudziesięciu taksówek  pod klaksonami. W centrum Bytomia marsz sie zakończył, ale większość uczestników wraca pod kopalnię Ruch Centrum [ul.Olimpijska,  Łużycka] w zorganizowanej grupie. POlicja nie jest przygotowana na powrót grupy, służby pomału  blokują ulice.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: