Holendrzy dokonają rekonstrukcji wraku Boeinga


 

Specjalna komisja bezpieczeństwa będzie odtwarzać całość samolotu w hangarze sił zbrojnych, gdzie części wraku samolotu zestrzelonego nad Ukrainą dotarły we wtorek, po transporcie na ciężarówkach z Ukrainy, przez Polskę i Niemcy.

Części samolotu po dokładnym sfotografowaniu, zeskanowaniu i rozpoznaniu będą składane na szkielecie Boeinga 777, a zakończenie rekonstrukcji planowane jest na połowę przyszłego roku. Ma to być połączone z ogłoszeniem raportu.

Zadanie nie jest łatwe, ponieważ część samolotu została zniszczona przez pożar. Brakuje także wielu elementów, ale przewodniczący komisji Tjibbe Joustra sądzi, że to, co pozostało z pewnością wystarczy do przeprowadzenia satysfakcjonujących badań. Równocześnie holenderska prokuratura prowadzi śledztwo kryminalne, by ustalić winnych.

Dziesiątki bliskich ofiar obserwowały, jak osiem wielkich ciężarówek z częściami wraku wjeżdża na teren bazy wojskowej w Gilze-Rijen. Wysiłkom sprowadzenia wraku do Holandii towarzyszyły liczne protesty zrozpaczonych rodzin ofiar.

Wrak Boeinga wrócił do właściciela po sześciu miesiącach. Na zwrot wraku rządowego Tupolewa 154M po tragedii smoleńskiej czekamy już prawie pięć lat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: