Grób Ignacego Matuszewskiego w Nowym Jorku


Matuszewski
 

 

W Dzień Wszystkich Świętych, 1 Listopada, członkowie nowojorskiego oddziału Solidarnych2010 złożyli wieniec, kwiaty i zapalili znicze na  grobie bohatera, Ignacego Matuszewskiego.

W Dzień Wszystkich Świętych, 1 Listopada, nowojorski oddział Solidarnych2010, mimo deszczu, wiatru I zimna złożył wizytę na komunalnym cmentarzu na Queensie. Solidarni złożyli wieniec, kwiaty i zapalili znicze na grobie bohatera, Ignacego Matuszewskiego. Uroczystość ukoronowana została modlitwą za duszę śp. I.Matuszewskiego i chwilą zadumy nad jego trudnym losem.

Ignacy Matuszewski, bohater wojny 1920 roku był szefem wywiadu radiowego.W polskich służbach wywiadowczych przyszły minister pracował w latach 1918-1924.  Sam Marszałek wyrażał się później o zwycięstwie nad bolszewikami:”wygraliśmy, bo wiedzieliśmy o nieprzyjacielu więcej, niż oni o nas”.

Dyplomata, minister skarbu w rządach II RP, piłsudczyk.  Po rozpoczęciu II Wojny Światowej, pułkownik Ignacy Matuszewski – wraz z Henrykiem Floyar-Rajchmanem – uratował polskie złoto [75 ton], wywożąc je z kraju przez Rumunię, Turcję, Syrię do Francji, gdzie przekazał je polskiemu rządowi na emigracji. Niestety, zalega ono w angielskich skarbcach do dziś.

Mąż Haliny Konopackiej pierwszej polskiej złotej medalistki olimpijskiej. Jedyna  ich córka Ewa zginęła w Powstaniu Warszawskim. Padła na posterunku jako sanitariuszka, opatrując rannych żołnierzy Armii Krajowej. Zagarnięta przez Niemców, których się nie ulękła, do końca wypełniając obowiązek, została przez nich rozstrzelana za „zbrodnię” okazania pomocy „ludziom wyjętym spod prawa”.  Została rozstrzelana w dniu 26 września 1944.

Matuszewski wraz z żoną osiadł podczas wojny  w Stanach;  założył  tam organizację pod nazwą Komitet Narodowy Amerykanów Polskiego Pochodzenia, która stała się zalążkiem Kongresu Polonii Amerykańskiej, oraz Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Wsławił się jako organizator polskiej opinii publicznej w USA przeciw polityce ustępstw wobec żądań Stalina.

Umarł w utrapieniu nękany przez bolszewicka agenturę i lewaków w USA, w tym także przez Polaków, w 1946 roku. Pochowany na cmentarzu komunalnym na Queensie.

W 1951 roku  zmarł i został pochowany przy boku Ignacego Matuszewskiego  jego przyjaciel i współtowarzysz wojenny, Henryk

Floyar ­Rajchman.

Cześć Ich Pamięci!

Witold Rosowski

Solidarni2010 NY/NJ

Na temat Ignacego Matuszewskiego:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: