„Wielki Front Patriotyczny” – zjazd Polonii w Amerykańskiej Częstochowie dla uczczenia rocznicy katyńskiej i smoleńskiej


Image 34

Przedstawiciele Polonii amerykańskiej i kanadyjskiej spotkali się 12 i 13 kwietnia na niezwykłej konferencji zorganizowanej przez forum działaczy „Wielkiego Frontu Patriotycznego” w  Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown w Pennsylwanii.

Zjazd i dwa dni konferencji w Amerykańskiej Częstochowie zorganizowano dla uczczenia rocznicy mordu katyńskiego i tragedii smoleńskiej. Oprócz Polonii uczestniczyli w tym wydarzeniu naukowcy współpracujący z zespołem parlamentarnym badającym przyczyny tragedii, przewodniczący zespołu posłowie RP Antonii Macierewicz i Adam Kwiatkowski – bliski współpracownik śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przedstawiciele rodzin smoleńskich: Zuzanna Kurtykowa oraz syn i wnuk Anny Walentynowicz – Piotr i Janusz Walentynowiczowie.

W skład komitetu obchodów weszli: ojcowie Paulini z Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej,

Koło Przyjaciół Radia Maryja w Perth Amboy, Kongres Polonii Amerykańskiej Dywizja New Jersey, Fundacja Kościuszkowska Oddział Filadelfia, Stanislaw Moniuszko Musical Society, Klub Gazety Polskiej w Filadelfii.

Sobotnią poranną konferencję otworzył modlitwą o. Rafał Walczyk, a prowadzili ją Tadeusz Antoniak, Stanisław Śliwowski.

Wygłoszono referaty na temat roli Polonii. Wystąpili:

Stanisław Śliwowski (KPA NJ Div.) z referatem „Papież Jan Paweł II do Polonii i Polaków za granicą”, Danuta Wyszyńska (Rodzina Radia Maryja, Perth Amboy) mówiła na temat „Patriotyzmu Polonii wczoraj i dziś”, Jerzy Mikos – (wicedyrektor Polskiej Szkoły Sobotniej przy Parafii świętych Cyryla i Metodego, Brooklyn, NY) „Rola nauczania historii w szkołach polonijnych w umacnianiu związków z macierzą i kształtowaniu postaw patriotycznych”, Andrzej Burghardt (KPA NJ Div.)wygłosił wykład „Czy przeciwko nam prowadzona jest wojna propagandowa?”, dr Jan Sołowiej (KPA NJ Div.): „Jaki patriotyzm dziś?” a ks. dr Konstanty Pruszyński (Parafia św. Jana Kantego w dzielnicy Brigesburg-Frankford, Filadelfia) mówił o roli duchowieństwa polonijnego w umacnianiu związków z macierzą. Nick Sadowski z „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku mówił o roli prasy polonijnej, ograniczając się jednak do zaprezentowania swojej gazety i programu telewizyjnego.

Po przerwie odczytano, przedyskutowano i zatwierdzono „Odezwę do Polonii amerykańskiej”, pod którą uczestnicy złożyli podpisy. Później odbyły się wystąpienia naukowców związanych z zespołem parlamentarnym Antoniego Macierewicza. Mec. Maria Szonert-Binienda wygłosiła referat  „Kontekst Katastrofy Smoleńskiej”, po niej głos zabrała Zuzanna Kurtyka, wdowa po śp. Januszu Kurtyce nieodżałowanym szefie IPN. Mówiła o sytuacji rodzin smoleńskich, o tym jak odbiera śledztwo prowadzone przez wojskową prokuraturę i zachowanie przedstawicieli państwa. Jej wypowiedź uzupełnili Janusz i Piotr Walentynowicze opowiadając o skandalicznej sytuacji, gdy po ekshumacji i ponownych pochówku, wnioskując z dokumentacji przysłanej przez Rosjan są pewni, że w ich rodzinnym grobie leży inna osoba, nie ich matka i babcia – Anna Walentynowicz. Całkowita bezradność rodzin, torpedowanie propozycji i wniosków przez prokuraturę, arogancja władzy – taki obraz wyłania się z tych relacji. Po wystąpieniach nastąpiły pytania ze strony uczestników konferencji. Dzień zakończył koncert barda z Polski, Pawła Piekarczyka.

W niedzielę rano odbył się uroczysty przemarsz na polski cmentarz w Amerykańskiej Częstochowie, gdzie odczytano Apel Poległych wymieniając nazwiska ofiar tragedii smoleńskiej, uczczono pamięć poległych, złożono kwiaty. Pod pięknym pomnikiem przedstawiającym klęczącego husarza, gdzie znajdują się tablice upamiętniające zarówno mord z 1940 jak i Smoleńsk 2010 przemówili przedstawiciele Kongresu Amerykańskiego. Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele rodzin smoleńskich z Polski i przedstawiciele rodzin katyńskich z Ameryki – Zbigniew Sikorski i Adam Krochmal z Bostonu.

Naczelny komendant SWAP Wincenty Knapczyk odznaczył posła Antoniego Macierewicza medalem okolicznościowym Ignacego Paderewskiego, zaprojektowanym przez rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego. Przyznawany jest żyjącym członkom SWAP i Korpusu Pomocniczego Pań, dzieciom i wnukom weteranów, oraz osobom zasłużonym dla Polski i Polonii. Uczestnicy konferencji i tłumnie przybyła Polonia amerykańska wzięli udział w Mszy św. Podczas uroczystości przedstawiono dwie proklamacje upamiętniające 4. rocznicę tragedii pod Smoleńskiem – od kongresmana z Pensylwanii Michaela Fitzpatricka i od Gene DiGirolamo – posła stanowego reprezentującego 18. dystrykt w Pensylwanii.

Później odbył się koncert muzyki poważnej upamiętniający rocznicę mordu katyńskiego i tragedii smoleńskiej.

W popołudniowej konferencji udział wzięli: Antoni Macierewicz, Adam Kwiatkowski, Zuzanna Kurtyka, Janusz i Piotr Walentynowicz, prof. Wiesław Binienda, mec. Maria Szonert-Binienda, dr Wacław Berczyński, dr Kazimierz Nowaczyk, prof. Chris Cieszewski, inż Bogdan Gajewski.

Polonię kanadyjską z Toronto reprezentowali: delegacja Polonii dla Prawa i Sprawiedliwości, Klub Gazety Polskiej oraz tygodnik „Merkuriusz Polski”.

Anna Łabieniec

Image 19

Image 9

Image 6

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: