Marek Baterowicz – PRZEBUDZENIE (połowiczne) 


   Tym słowem można określić niedawne wybory do Sejmu i Senatu, a zakończone zwycięstwem Polaków nad Peerelczykami czyli PiS-u nad PO  i PSL-em – tym drugim członem antypolskiej koalicji, która przez osiem lat udawała polski rząd! Niestety, nie było to przebudzenie całkowite, bo do urn pofatygowało się zaledwie 51,5% wyborców. Tak niska frekwencja sugeruje, że drugiej połowie elektoratu los Kraju jest obojętny albo ludzie ci nie wierzą w skuteczność ustroju demokratycznego. I pozostają w błędzie, bo  właśnie drogą głosowania dokonano zasadniczej zmiany w Polsce, która powinna doprowadzić do oczyszczania III RP i do remontu państwa, znajdującego się w stanie poważnej zapaści, a nawet demontażu. Sławetne zdanie o „kupie kamieni” nie było bynajmniej żartem…  Dlatego rzeczą pierwszą jest konieczność dokonania inwentarza, a następnie przedstawienia go społeczeństwu, aby obywatele poznali stan III RP w momencie przekazania go nowej ekipie rządowej. Z wszystkimi plusami i minusami, o ile są jakiekolwiek plusy, w co raczej wątpię. Obywatele powinni poznać prawdę o stanie Kraju w chwili przełomu, aby wiedzieć z jakimi trudnościami ma się zmierzyć PiS w swojej misji uzdrawiania Polski. Smutny precedens – ogołocenie Pałacu Prezydenckiego przez gajowego – skłania do czujności…

   Wypada też dokonać rewizji budżetu podrzuconego PiS-owi przez rząd PO-PSL odchodzący w niebyt.

   Mimo porażki Platforma Obywatelska (i opiekuńczy wobec niej obóz Michnika ) kontynuują dyskredytowanie PiS-u także na arenie międzynarodowej. Według nich PiS to partia …konserwatywnych nacjonalistów, eurosceptyków i – oczywiście – populistów! Wszystkie te etykietki krążą w zachodnich mediach, wysyłane w świat z ulicy Czerskiej. Być nacjonalistą w zjednoczonej Europie to przecież grzech główny i obraza majestatu, bo szefom z Brukseli marzy się hodowla jakichś „Europejczyków” bez narodowych tożsamości ( to mrzonka: narodowe języki nie wymrą i obronią narody ). Ateistom z Brukseli marzy  się też Europa bez Boga, inna to utopia, choć w walce z religią mają pewne osiągnięcia. Suma tych osiągnięć na tym polu i w wielu innych dziedzinach jednak rodzi eurosceptyków, to nieuniknione. Rodzi też populistów, co jest naturalną reakcją na dyktat oligarchów  w  krajach UE, a Polska nie była tu wyjątkiem. Bezwzględne rządy Platformy właśnie Oligarchów ( bo nie Obywateli) musiały wywołać zdrowy odruch i nastroje populistyczne. A zarzut konserwy ?  Ależ konserwowaniem reliktów PRL-u zajmowała się właśnie koalicja PO-PSL, w tym konserwowaniem niepraworządności.  Natomiast PiS jest partią postulującą pozytywne zmiany w tym zakresie, w PiS-ie nie ma ducha konserwy – przeciwnie: zamierza usunąć symptomy PRL-u w III RP, które – jak korupcja i bezprawie – hamują rozwój Kraju. Ba, oprócz tych symptomów mamy problem z peerelowską agenturą, z nie do końca rozwiązanymi WSI albo z rozległą ośmiornicą nielegalnych byznesów i fundacji, o czym pisał dużo Sumliński w „Niebezpiecznych związkach Bronisława Komorowskiego”. Tu jest orzech do zgryzienia… I doprawdy problem to niełatwy. Albo jak zmusić firmy-giganty ( jak np. hypermarkety Biedronka ) do spłaty podatków ? Firmy te – chronione puklerzem globalizacji – lekceważą rządy wielu państw.

     A czuwać trzeba na wielu frontach. Prezydent Duda zawetował słusznie projekt ustawy o lasach, mądra to decyzja. Kto miałby wątpliwości proszę zajrzeć do książki „Wygaszanie Polski. 1989 – 2015” ( Kraków, 2015), gdzie prof. Jan Szyszko pisze, że bez lasów państwowych staniemy się narodem migrujących najemników…Cała książka zresztą godna wnikliwej lektury, poczynając od wprowadzenia Leszka Sosnowskiego – „Niewola bez kajdan. Rozbiory bez zmiany granic”!!!

     Objawy tego zniewolenia ( a pisali o tym wielokrotnie blogerzy i publicyści) widoczne są od lat,  dziwi więc stosunkowo wysoki jeszcze procent poparcia dla PO ( 24%), bo ta przecież partia była motorem  zniewolenia Polaków i demolowania polskiej gospodarki, likwidacji stoczni i kopalni. A może tylu jeszcze obywateli żyje z tego procederu ? Albo pracuje w  rozbudowanej administracji władz „platformianych” ?  To z pewnością klienci układu. A może wielu rodakom spodobało się uprawianie byznesu na pograniczu praworządności ? Wirus korupcji panoszy się w III RP bez żenady, a przyfrunął z bagna PRL-u. To wyjaśnia może głosy na PO, a częściowo na PSL. Ale jak tłumaczyć głosy na Nowoczesną i Kukiza ? Niedojrzałością polityczną obywateli ?

    Niska frekwencja wyborcza natomiast – to połowiczne przebudzenie – stanowi zagadkę: czy Polakom nie zależy na przyszłości ich Ojczyzny ? Czy to zaniechanie wypływa z braku wiary w obietnice polityków ?  Czy ludzie trwają w starych nawykach i nie ufają samym wyborom ? A może rację ma Cejrowski mówiąc, że Polacy mają mentalność niewolników ? I dobrze im jest pod jakimkolwiek panem, byle tylko starczyło na pół litra ?  Indyferentyzm, zobojętnienie to nie to samo. Pierwszy może być cechą stałą, gdy zobojętnienie jest skutkiem wielu traumatycznych doświadczeń. A tych historia Polakom nie poskąpiła. Gombrowicz mawiał, że po wojnie Polacy żyli „pod ostrym masażem Historii”, co jest zbyt eleganckim określeniem krwawych represji sterowanych przez Bermana, Brystygierową, Wolińską czy Stefana Michnika. Czy to sprawiło, że naród bohaterskich Żołnierzy Wyklętych stał się bierną miazgą ? No dobrze, ale dzisiaj tych stalinowskich katów symbolicznie reprezentuje tylko redakcja gryzipiórków z „Gazety Wyborczej”, nie mają tam jednak plenipotencji do rozstrzeliwania patriotów. Co najwyżej oczerniają ich ile wlezie lub pozywają do sądu jak Rymkiewicza, Sakiewicza czy Ziemkiewicza. Polacy zatem nie muszą więc żyć jak sterroryzowani za Stalina i mogą dziś swobodnie  głosować, nie wykorzystanie tej szansy to błąd ogromny. A frekwencja wyborcza rzędu 51% to narodowa kompromitacja, tylko połowiczne przebudzenie.

Marek Baterowicz

Ilustracja: R. Szwoynicki, Jutrzenka wolności, olej na płótnie, 1900. ( z galerii pamiatek niepodległościowych ze zbiory klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: