„Co mu w Duszy Grało” – koncert w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie


Szanowni Państwo,

Z wielką radością przedstawiam Państwu video pierwszej części niezwykłego koncertu, który rok temu zagrałem z okazji kanonizacji naszego wielkiego rodaka Karola Wojtyły czyli Papieża – Św. Jana Pawła II. 
Koncert odbył się we wspaniałej atmosferze Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie, w dzień samej kanonizacji – 27 kwietnia 2014. Koncert ten, nazwany „Co mu w Duszy Grało”, składał się z 5 części – improwizowanych fortepianowych obrazów muzycznych opowiadających o życiu Św. Jana Pawła II, dla których mottem były najsłynniejsze cytaty z jego homilii, z pielgrzymek papieskich do Polski. Mottem da części pierwszej jest najsłynniejsze zdanie z pierwszej pielgrzymki JP II do Polski, wypowiedziane 2 czerwca 1979 roku w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!“ Słowa te, które poruszyły dogłębnie wszystkich, do których dotarły,  stały się symbolicznym początkiem wielkich zmian w Polsce, zmian, które doprowadziły w końcu do obalenia systemu komunistycznego. 
Niebawem obchodzić będziemy 36 rocznicę wypowiedzenia przez Papieża Polaka tych znamiennych słów. 
Muzyka moja, będąca w całości fortepianową improwizacją, wykorzystuje motywy polskiej tradycji sakralnej i ludowej, a w tym szczególnie odnosi się ona do ukochanych Św. Janowi Pawłowi II pieśni góralskich. 
Koncert zaś, którego projektu pomysłodawcą i autorem jest niezwykły kapłan ks. dr. Grzegorz Harasimiak, stał się muzycznym wydarzeniem roku w diecezji Szczecińsko Kamieńskiej. 
Serdecznie zapraszam! Dalsze części nagrań video z tego koncertu są już w przygotowaniu i zaprezentowane zostaną w najbliższym czasie.
 
Z serdecznymi pozdrowieniami, 
 
 Tomasz Trzciński

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: