Konferencja w Izbie Lordów – apel o interwencję w sprawie dyskryminacji Polaków


fawley court Father  Jarzebowski's grave  in Fawley Court before the exhumation

Drodzy Rodacy!

9 października 2013r. stowarzyszenie Polonia Restituta zorganizowało konferencję z brytyjskiej Izbie Lordów, w sprawie łamania prawa oraz dyskryminacji polskiej mniejszości, przez brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości oraz sądy, w tym Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii.

Kością niezgody między władzami Wielkiej Brytanii, a polską społecznością jest przyzwolenie na ekshumację naszego duchowego lidera oraz symbolu polskiej emigracji, Ojca Józefa Jarzębowskiego, z terenów polskiego dziedzictwa narodowego Fawley Court. Zgodnie z angielskim i europejskim prawem, jego grób miał prawną ochronę. W sprawie Dödsbo-v-Sweden z 2006, Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że: ‚ekshumacja nie powinna być dozwolona, jeżeli zmarły został pochowany w miejscu w którym spędził znaczną część swojego życia’.

Grób Ojca Jarzębowskiego stanowił, wraz z kościołem świętej Anny, obiekt o znaczeniu historycznym i kulturowym, chroniony prawem międzynardowym. Nawet w czasie wojny, obiekty o znaczeniu kulturowym i historycznym nie powinny być przedmiotem ataku.

Sędziowie Sądu Najwyższego wiedzieli, że ekshumacja, do której dążyli księża marianie, była motywowana korzyściami finansowymi, płynącymi z kontraktu sprzedaży ośrodka Fawley Court i że doprowadzi do destrukcji polskiego dziedzictwa kulturowego oraz że będzie niezgodna z ostatnią wolą zmarłego, jego najbliższej krewnej oraz polskiej społeczności. Ekshumacje motywowane korzyściami finansowymi są niezgodne z wewnętrznymi rozporządzeniami brytyjskiego ministerstwa sprawiedliwości oraz z prawem międzynardowym. Pomimo tego, sędziowie wydali zgodę na ekshumację, łamiąc prawa polskiej mniejszości oraz znieważając jej dorobek kulturowy.

Pani Elżbieta Rudewicz, najbliższa krewna Ojca Jarzębowskiego, jest głęboko zaniepokojona faktem, że precedens prawny sędziego Neubergera (obecnie prezydenta Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii) oraz innych sędziów w jej sprawie, promuje nieetyczne traktowanie szczątków ludzkich oraz dziedzictwa kulturowego. Ten precedens, który nosi obecnie nazwisko Pani Rudewicz, będzie prawnie wiążący nie tylko na terenie Wielkiej Brytanii, ale również w niektórych krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Będzie on miał tragiczny wpływ na wizerunek Polski i Polaków poza granicami kraju.

6 sierpnia 2013r. Pani Elżbieta Rudewicz złożyła skargę kasacyją do Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii, na proces decyzyjny w jej sprawie.

W międzyczasie, Opatrzność zrządziła, że sędzia Haddon-Cave J wydał wstępną decyzję w sprawie ekshumacji szczątków króla Ryszarda III, znalezionych pod parkingiem w Leicester. Sędzia Haddon-Cave J zdystansował się od wyroku sędziego Neubergera i wyraźnie stwierdził, że właściwa praktyka oraz etyczne traktowanie szczątków ludzkich wymaga odpowiedniej konsultacji ze społecznością, podjęcia kroków w celu odnalezienia oraz skonsultowania się z najbliższymi krewnymi oraz uwzględnienia ostatniej woli zmarłego.

W przeciwieństwie do sędziego Neubergera, sędzia Haddon-Cave J oświadczył, że artykuł 8 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka ma zastosowanie w takich sytuacjach i potwierdził, cytując odpowiednie precedensy z prawa angielskiego oraz europejskiego, że ostatnia wola zmarłego ma ochronę prawną.

Sędzia Haddon-Cave J stwierdził ponadto, że sprawa jest ważna ze względu na interes publiczny. To przeczy decyzji Sądu Najwyższego w naszej sprawie, który stwierdził, że argumenty podniesione przez Panią Rudewicz nie leżą w interesie publicznym.

W efekcie, decyzja sędziego Haddon-Cave J potwierdziła zarzuty stawiane przez Panią Rudewicz oraz polską społeczność odnośnie nieprawności decyzji podjętej w jej sprawie.

Pani Rudewicz z niecierpliwością oczekuje odpowiedzi Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii w przedmiocie jej skargi kasacyjnej. Ta decyzja określi status polskiej społeczności na terenie Wielkiej Brytanii oraz może w przyszłości zaważyć na stosunkach dyplomatycznych pomiędzy oba krajami.

Pragniemy zaznaczyć, że polska ambasada pozostawała i w dalszym ciagu pozostaje bierna na destrukcję polskiego dziedzictwa narodowego na emigracji oraz nie udzieliła pomocy dyplomatyczno-konsularnej Pani Elżbiecie Rudewicz oraz polskiej społeczności, łamiąc art. 19 pkt 2 ustawy o służbie zagranicznej z dnia 27 lipca 2001r.

Dnia 10 września 2013r. został rozesłany list do wszystkich polskich parlamentarzystów (list w załączeniu) z prośba o interwencję dyplomatyczna w tej sprawie. Na nasz apel nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Niniejszym załączamy treść prezentacji wygłoszonej w brytyjskiej Izbie Lordów. Prosimy o kierowanie listów do brytyjskich parlamentarzystów i Lordów z prośba o interwencję w tej sprawie oraz podpisywanie petycji na stronie www.change.org pod tytułem: ‚stop unlawful exhumations’.

Załączamy link z bazą danych wszystkich parlamentarzystów   

http://www.parliament.uk/mps-lords-and-offices/mps/

i Lordów

http://www.parliament.uk/mps-lords-and-offices/lords/

oraz link do petycji:

http://www.change.org/en-GB/petitions/uk-ministry-of-justice-and-uk-supreme-court-stop-unlawful-exhumations-in-the-uk

Z wyrazami szacunku,

 
Natalie Graszewicz & Dominik Socha 
On behalf of POLONIA RESTITUTA 

 

1 Trackback / Pingback

  1. List do Papieża w sprawie sprzedaży Fawley Court | Marsz Polonia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: