Uroczystość sadzenia katyńskich Dębów Pamięci w Toronto


SONY DSC

Na zaproszenie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Placówka Nr 114 w Toronto oraz Społecznej Rady Programowej Uroczystości Sadzenia Dębów Pamięci w Toronto w niedzielę, dnia 23 czerwca 2013 w Parku im. Ignacego Paderewskiego w Vaughan Polonia wzięła udział w corocznych uroczystościach sadzenia Dębów Pamięci.

Dęby Pamięci posadzone 15 maja 2011 roku w Parku imienia Ignacego Paderewskiego, zainaugurowały w Kanadzie ogólnoświatowy program „Katyń… ocalić od zapomnienia” koordynowany przez Stowarzyszenie Parafiada z siedzibą w Warszawie. Program ten, który powstał w Polsce z inicjatywy śp. o. Józefa Jońca i uzyskał patronat śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej, kieruje się zasadą jeden Dąb Pamięci to jeden katyński Bohater.

Tegoroczne Dęby Pamięci zostały posadzone dla uhonorowania zamordowanych: podpułkownika Dionizego Krechowicza, podkomisarza Policji Państwowej Wacława Zarzeckiego, kapitana Marynarki Wojennej Rudolfa Stanisława Kuzio, podporucznika Antoniego Czepiela i podporucznika Wacława Piaseckiego.

Celem Programu KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko. W Programie uczestniczy już ponad 3.000 instytucji z Polski i spoza jej granic.
Wszelkie informacje: http://www.katyn-pamietam.pl

KATYŃSKIE DĘBY PAMIĘCI posadzono już  w:
USA, Rosji, Szwajcarii, Norwegii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, na  Cyprze i w Polsce.

(wkrótce szczegółowa relacja z „Merkuriusza Polskiego”

SONY DSC

SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: