O prawdę musimy walczyć, jak żołnierze pod Monte Cassino


SONY DSC

Magdalena Merta odebrała pośmiertną nagrodę Kustosza Pamięci dla Tomasza Merty. To nie tylko wyraz uznania dla postawy jej tragicznie zmarłego męża wobec historii, piękna i Polski. Myślę, że jest to także wyzwanie dla nas wszystkich – nie tylko rodzin smoleńskich – byśmy w imię wartości, dla których zginęła cała prezydencka delegacja do Katynia, trwali wytrwale w dążeniu do odsłonięcia faktów o katastrofie.

Można śmiało powiedzieć, że ofiary tragedii nad Smoleńskiem poświęciły swoje życie odkłamywaniu przeszłości i poznawaniu historii w duchu prawdy, w przekonaniu, że białe plamy obojętności i ignorancji powinien zastąpić wyrazisty obraz narodowej tożsamości. I nawet jeżeli nie było zamachu, polegli należą do uwiecznionego przez Zbigniewa Herberta „grona zimnych czaszek” bohaterów; musimy przy nich trwać, by pamięć i ich ofiara nie zostały roztrwonione.

„Zdradzeni o świcie” – ten potężny głos zza grobu, nie jest przecież tylko głosem Poety. To zamordowani wstrząsają naszym sumieniem, otwierają groby, obnażają swoje zmasakrowane ciała, byśmy włożyli niewierne palce w rozsypujące się prochy i wołali o sprawiedliwość. Tak, jak powiedział podczas uroczystości upamiętnienia ofiar Katynia i Smoleńska przed Parlamentem kanadyjskim w Ottawie Przewodniczący Stowarzyszenia Bałtów w Kanadzie Andris Kesteris: „prawdę już znamy; teraz żądamy sprawiedliwości”.

Znają już prawdę nas przyjaciele, sąsiedzi ?

Z pozoru obojętni, potrafiący z dystansu i beznamiętnie ocenić dostępne informacje ? Przeanalizować historię i jej powracające zbrodnicze nawyki ?

Dokonać rachunku sumienia, zanim wyrzucą z siebie, że „rzygają już Smoleńskiem” ?

Znają już prawdę nas przyjaciele, sąsiedzi, znają racjonalni, pozbawieni emocji naukowcy, koledzy profesora Biniendy i Szuladzińskiego ?

A my, Polacy zapalający w Dniu Wszystkich Świętych znicze na grobach powstańców, znamy ?

Sprawiedliwość nie przyjdzie sama, musimy o nią walczyć tak, jak żołnierze pod Monte Cassino – nie cofając się nawet o krok. Znamy już mnóstwo faktów, o kolejne będzie coraz trudniej, bo jesteśmy już bardzo blisko prawdy i odpowiedzialni za zbrodnię zrobią wszystko, by nie ujawnić kolejnych przełomowych informacji. Sygnałem takiej determinacji jest nie tylko „działanie” propagandowej komisji „człowieka o twarzy wiernego sołtysa”, ale również niezrozumiałe wstrzymanie zgody na kolejne ekshumacje.

Po niewyobrażalnym skandalu z pochówkiem ś.p. Anny Walentynowicz, na wiosnę miało dojść do kolejnych ekshumacji. W wywiadzie udzielonym Dagmarze Siemińskiej, Małgorzata Wasserman daje do zrozumienia, że istnieje zakaz przeprowadzania kolejnych ekshumacji. A przecież nie miało do nich dojść wyłącznie na żądanie rodzin. Po ujawnieniu horroru zamienionych zwłok, sfałszowanej dokumentacji sekcji, odnalezieniu w ciałach ofiar nitów z rozrywanego samolotu każda niezależna komisja śledcza doprowadziłaby do ekshumacji wszystkich ofiar.

Problem w tym, że takie działanie może ujawnić kolejne fakty i zbliżyć do rozwikłania tajemnicy.

Wszyscy musimy przyjąć nagrodę „Kustosza Pamięci”, walczyć o pamięć i prawdę. Nie poddawać się i zastępować tych, którym odbierze się głos i tych. którym zabraknie sił.

Stawka jest wysoka, jeżeli niepodległość Polski ma jeszcze wartość w świecie zniesionych granic i wewnętrznej zsyłki. Dlatego „obrona trwa i będzie trwała do końca”

Aleksander Rybczyński

1 Comment on O prawdę musimy walczyć, jak żołnierze pod Monte Cassino

  1. Jak polscy zolnierze dokonali ostatniego ataku na wzgorze Monte Cassino to nie bylo tam juz Niemcow (niestety 😦 )
    Co nie znaczy ze nie zginelo tam duzo Polakow bo walki trwaly tam 9 miesiecy. Niemcy wiedzieli, ze wreszcie beda musieli sie wycofac i zrobili to.
    Bylem tam z wycieczka. Ladny cmentarz zolnierzy polskich i ladnie odbidowany klasztor.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: