Wystawa „Katyń 1940 – Smoleńsk 2010” w Toronto City Hall


SONY DSC

12 stycznia  w głównej rotundzie City Hall odbyło się otwarcie zorganizowanej przez Klub Gazety Polskiej w Toronto wystawy „Katyń 1940 – Smoleńsk 2010″.

Ostateczną decyzję zezwalającą na prezentację przygotowanych materiałów organizatorzy uzyskali dopiero na 24 godziny przed otwarciem, co utrudniło rozreklamowanie wydarzenia. Mimo to na  przybyła spora grupa Polonii.

Wystawa przeznaczona głównie dla anglojęzycznych mieszkańców naszego miasta była prezentowana przez cały tydzień do 18 stycznia w godzinach otwarcia Ratusza. Ratusz został wybrany ze względu na to, że jest prestiżowym i uczęszczanym miejscem i gwarantował iż wystawa będzie zauważona. Przewodnicząca Klubu Gazety Polskiej w Toronto Joanna Jaroszewska powitała gości w języku polskim i angielskim:

” Szanowni Państwo, Katyń i Smoleńsk; każdy z nas Polaków zna tragiczną wymowę tych słów. U każdego z nas wywołują one lawinę emocji i skojarzeń. Żal, ból, poczucie straty, ale też poczucie ogromnej krzywdy i niesprawiedliwości.

Mimo iż obydwie te tragedie rozdziela 70 lat, mają one zaskakująco wiele wspólnego i obydwie często są określane jako bezprecedensowe we współczesnej historii. Łączy je cierpienie ofiar, ból ich rodzin i bliskich, ale też fakt, że w obu utraciliśmy wspaniałych, światłych obywateli i patriotów. Nigdy nie wolno nam o nich zapomnieć.

Katyń, to wciąż krwawiąca rana w polskiej świadomości, ale jednocześnie wyrzut sumienia światowej opinii publicznej.

Mimo upływu 70. lat nie doczekaliśmy się jeszcze sprawiedliwości.

Żaden ze sprawców zbrodni katyńskiej nigdy nie poniósł żadnej odpowiedzialności, a jak Państwo wiedzą, w chwili obecnej Rosja odwołuje się od wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości uznającego masakrę katyńską za zbrodnię ludobójstwa. Odmawia się nam nawet tego!

W Smoleńsku historia zatoczyła koło. Polska delegacja na czele ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią zginęła tragicznie w drodze na uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. W skutek niedopełnienia przez organy państwa konstytucyjnego obowiązku dbałości o polski interes narodowy i państwowy również tutaj wyjaśnienie wszystkich okoliczności Katastrofy Smoleńskiej i ewentualne pociągnięcie do odpowiedzialności winnych zaniedbań wydaje się nadal odległe.

10 kwietnia mijają już 3 lata i musimy zrobić wszystko, abyśmy nie musieli czekać następne 70 lat! Obie tragedie niestety łączy też przeraźliwy cynizm tych, którzy chcieliby ukryć prawdę za zasłoną kłamstw i półprawd oraz wymuszając milczenie. Nie wolno nam się nigdy na to godzić!

Głoszenie prawdy to nie tylko nasz chrześcijański obowiązek, ale tez nasz obowiązek obywatelski. Jak Państwo dobrze wiedzą, z własnego doświadczenia, nie jest to łatwe i czasami wymaga dużej odwagi, ale przetrwać jako naród możemy tylko budując naszą tożsamość na prawdzie i wartościach chrześcijańskich.

Katyń i Smoleńsk łączy też obojętność międzynarodowej opinii publicznej. Nie wszystko daje się tutaj wytłumaczyć potrzebami doraźnej polityki i unikaniem kłopotliwych pytań.

Czasami winny jest temu zwykły brak wiedzy społeczności międzynarodowej. Dlatego naszym patriotycznym obowiązkiem jest przekazywanie prawdziwych informacji i ciągłe przypominanie o sprawach dla nas, Polaków, ważnych, gdziekolwiek na obczyźnie żyjemy. Mamy nadzieję, że na miarę naszych skromnych możliwości organizując dzisiejsza wystawę choć trochę przyczynimy się do wypełnienia tej misji. Dlatego, tak ważne dla nas było pokazanie tej ekspozycji właśnie tutaj, w Ratuszu, w miejscu dostępnym i odwiedzanym przez wszystkich mieszkańców naszego miasta. Korzystając z okazji chcielibyśmy wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę, a w szczególności Radnemu z 5 Okręgu Wyborczego Etobicoke-Lakeshore Peterowi Milczynowi”.

Wystawę odwiedziła i spotkała się z organizatorami, przebywająca z krótką wizytą w Toronto Magdalena Merta, wdowa po tragicznie zmarłym 10 kwietnia 2010 r. wiceministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego śp. Tomaszu Mercie.

Klub „Gazety Polskiej” w Toronto

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: