„Egzorcysta” – wywiad z reżyserem filmu Dominikiem Tarczyńskim


„Szatan jest upadłym aniołem, a zatem ma inteligencję anioła”.

„Osoby które się modlą i są w stanie łaski uświęcającej, nie powinny się bać, bo są chronione.” 

„My egzorcyści, z powodu naszej małej wiary nie potrafimy uwolnić cierpiącej osoby  od demona.”

 

Te słowa padają w filmie dokumentalnym, który jest zapisem wywiadu z ojcem Gabrielem Amorthem najwyższym rangą egzorcystą Państwa Kościelnego, oraz przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów. Członek zgromadzenia zakonnego paulinów  w trakcie swojej wieloletniej posługi przeprowadził ok. 70 000 egzorcyzmów. Jest przekonany, że zarówno naziści jak i komuniści byli w mocy szatana – w szczególności ludzie tacy jak Stalin i Hitler.

Reżyser filmu dokumentalnego „Egzorcysta” Dominik Tarczyński gościł w Toronto w grudniu 2011 roku w związku z pokazem swojego poprzedniego filmu „Kolumbia świadectwo dla świata”.

Teraz  opowiada o najnowszym filmie, który ukazał się na płytach DVD dołączonych do najnowszego wydania „Gazety Polskiej”.

 

Anna Łabieniec, „Merkuriusz Polski”: – W środę ukazał się numer „Gazety Polskiej” z Twoim filmem dokumentalnym „Egzorcysta”, będącym zapisem rozmowy z naczelnym egzorcystą Watykanu o. Gabrielem Amorthem. Temat egzorcyzmów jest dość egzotyczny, nawet w samym Kościele. Nie mówi się, nie słyszy o egzorcyzmach. Wydawać by się mogło, że odeszły w przeszłość, jako relikt dawnej epoki, a chrześcijanie przestali postrzegać szatana jako osobę. Dziś  powszechnie widzi się go raczej jako brak dobra.

 

Dominik Tarczyński: – To jest główny powód mojego spotkania z ojcem Gabrielem – niski poziom świadomości katolików na temat egzorcyzmów.To nie jest tak, że ta posługa nie istnieje. Celem tej rozmowy było ukazanie jak wielu jest egzorcystów – ponad 150 księży w Polsce. W każdej diecezji biskup ma obowiązek ustanowić przynajmniej jednego egzorcystę. Jeśli nie ustanowi, automatycznie sam jest egzorcystą. Dlaczego ta wiedza  jest tak niska? Bo pewne błędy zostały poczynione, jeśli chodzi o edukację. Wyciszono tę posługę, choć problem nie zniknął. Trzeba na nowo mówić o tym głośno, gdyż różne formy okultyzmu zalewają naszą rzeczywistość. Trzeba odpowiedzieć sobie, czy wierzy się w naukę Kościoła, czy odrzucamy praktyki wróżbiarstwa i inne formy okultyzmu. Katechizm Kościoła określa, że są to złe praktyki, że jest to grzech przeciwko pierwszemu przykazaniu.

 

Na czym polega unikalny charakter Twojego filmu?

Film jest zapisem rozmowy zarejestrowanym w Rzymie, w pomieszczeniu, gdzie ojciec Amorth odprawia egzorcyzmy. Byłem jedynym dziennikarzem na świecie, któremu udzielił wywiadu-rzeki. Rozmawialiśmy o jego posłudze, o zagrożeniach duchowych, co robić gdy one się pojawiają. Podzielił się swoim doświadczeniem, tym co przez kilkadziesiąt lat posługi widział i przeżył. To unikalny wywiad z człowiekiem , który od dziesięcioleci jest na pierwszej linii walki ze złem.

 

Co wynika z rozmowy z o. Gabrielem? 

 

Jasno mówi, co jest problemem – najczęściej jest to paranie się okultyzmem. Wywoływanie duchów, różne formy okultyzmu, przekleństwa, rzucanie uroków. To są rzeczy, które dla wielu ludzi są zabawą, nie wiedzą, że mogą skończyć się dla nich bardzo źle. Od zabawy, po świadome , choć nie do końca serio – dla żartów podpisywanie paktów z diabłem, słuchanie muzyki satanistycznej, do najcięższych form okultyzmu.

Mówi co robić, gdy problem się pojawi. Jak unikać okultyzmu w życiu codziennym. To materiał dla każdego chrześcijanina.

 

Film ma kilka wątków…

 

Głównym jest opętanie, ale też zniewolenie, egzorcyzmy w przypadkach trudnych do wytłumaczenia – jak na przykład – opętanie dzieci. Kolejnym wątkiem jest egzorcyzm w Kościele – dlaczego tak formuła, nie inna . Moje pytania  były różnorodne, ojciec Amorth opowiada nie tylko o historii Kościoła, ale o tym co się dzieje teraz, obecnie. To przejmujące, czasem napawające przerażeniem opowieści. Większość z nas, wierzących, nie zdaje sobie sprawy jak wiele jest cierpienia spowodowanego opętaniem, uzależnieniem. I jak wielką siłę ma modlitwa. W opowieściach egzorcysty jawi nam się zarówno potęga zła jak i moc Boga.

O czym będzie Twój następny film?

 

O niezwykłej przemianie duchowej, jaka dokonała się na Węgrzech i doprowadziła do umocnienia suwerenności tego kraju i budowania życia publicznego według zasad chrześcijańskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: